Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Inregistrare fosa septica fara autorizatie la primarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cititi HG nr.714/26.05.2022
Se asemenea, exista reglementari care vizeaza amplasarea foselor septice (distante garduri etc.) - Ordinul 536/1997

Edited by adip1962, 18 October 2022 - 07:20.


#20
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
ORDIN   Nr. 536 din 23 iunie 1997
ART.34 Îndepărtarea apelor uzate menajere provenite de la locuințele neracordate la un sistem de canalizare se face prin instalații de preepurare sau fose septice vidanjabile, care trebuie să fie proiectate și executate conform normelor în vigoare și amplasate la cel puțin 10 m față de cea mai apropiată locuința; instalațiile se întrețin în buna stare de funcționare; vidanjul se va descarca în cea mai apropiată stație de epurare a apelor uzate.

#21
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
presiuni de la UE,parerea mea.Legea parca e de la inceputul acestui an data,dar acum se fac presiuni...

#22
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e nici o presiune, doar normalitate.

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Sunt presiuni sa se respecte normalitate.

#24
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Asta este normal la noi, să așteptăm să ne impună alții să ne civilizăm.
Să ne uităm cu jind "dincolo", dar să alegem să facem doar ce ne convine.
Realitatea e că legea nu vânează fose septice, ci pe cei care nu le au.

#25
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Daca am o fosa septica antica si de demult, nefolosita (intre timp s-a bagat canalizare), mai trebuie declarata?

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Am fosa septica din fibra de stica, cu bacterii anaerobe si camp de drenaj, din 2007, a costat 1000 euro atunci.
In localitate nu e canalizare, iar vecinii polueaza dand toate dejectiile direct in pamant.
Sa inteleg ca eu sunt obligat la tot felul de restrictii si raportari incepand de acum, iar toti cei din jurul meu stau linistiti, polueaza panza freatica si asteapta linistiti sa se introduca canalizarea ?
Prost sa fiu sa imi declar fosa.

 BloodRa, on 18 octombrie 2022 - 08:16, said:

Realitatea e că legea nu vânează fose septice, ci pe cei care nu le au.

Cum anume ii vaneaza si ce spune legea ca patesc cei care au casa, wc in casa dar NU au fosa septica ?!

#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e vorba despre cei cu wc in casă

#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 vestale, on 18 octombrie 2022 - 08:12, said:

Sunt presiuni sa se respecte normalitate.

Presiuni facute asupra cui, asupra celor care si-au pus fose printre aia multi care dau dejectiie pe neve in pamant, pe sant sau in ape ?
Despre UE nu ma pronunt sa nu inflamez, dar la noi, ca de obicei, legea loveste in normalitate, ba chiar in aia care sunt prea normali.

#29
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Legea impune in prima faza intocmirea unui registru la autoritatea locala in care s eface evidenta foselor de pe UAT si a vidanjarilor. Norma impune obligatii si pentru societatile de vidanjare, care sunt obligate la randul lor sa aiba GPS pe masini, sa raporteze de unde incarca si unde descarca etc.
Este, asa cum spunea cineva, o intrare in normalitate.
Pentru fosele vidanjabile sau ecologice construite cu autorizatie, nu va mai revine deocamdata nicio alta obligatie, decat declararea si ulterior declararea vidanjarilor. Pentru cele montate fara autorizatie si/sau pe vremea cand nu era cerinta autorizatiei, ele trebuie autorizate intr-un anumit termen.
Toate fosele care au dren (deci deverseaza in ape subterane) va trebui o autorizare la apele romane (care e cel putin ciudata deocamdata, pentru ca presupune, conform normelor, realizarea unor analize periodice a apelor epurate, ceea ce nu se poate face pentru ca niciuna nu e prevazuta cu posibilitatea de prelevare a probelor de apa uzata epurata).

Vor urma in mod cert inspectii in teren ale Garzii de mediu pentru verificarea autorizatiilor, a inregistrarilor, a sistemelor in sine, insa putin probabil ca va fi foarte "la sange" avand in vedere ca nu au oameni nici sa termine cu deseurile depozitate ilegal. Un plus, probabil ii vor controla pe cei care le-au declarat, ca asa e in tenis...

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
La crescut legume si altele folosim balega,cand vine vorba de poluare se foloseste cuvantul dejectii.
Ce este mai periculos dejectiile sau toti comusii chimici folositi in baie si la alte masini?

#31
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
mie imi miroase ca vor sa mulga de bani posesorii de fose....

#32
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Se face recensamantul foselor, ca la oameni si case au terminat :)).
E normal ce se intampla, precis vine de la UE si trebuie sa ne conformam. Doar ca astia de la UE nu stiu sau nu ii intereseaza ca la noi inca majoritatea au WC in curte, ca in Evul Mediu.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 zamolxis01, on 17 octombrie 2022 - 20:58, said:

Ulterior, am aflat neoficial ca pentru astfel de statii de epurare si fose ecologice cu dren, in viitor, mai trebuie o aprobare de la o agentie care se ocupa cu protejarea apelor.
Paradoxul situatie este ca cine are o fosa betonata care nu respecta niciun fel de standard nu va intampina niciun fel de problema.
S-au schimbat niste normative. Aproape in fiecare an se schimba cate ceva la Apele Romane.

Cine are fosa - de orice fel acum trebuie sa o inregistreze ca sa fie luata in evidenta. Urmeaza sa faci si contract de vidanjare cu o firma  - obligatoriu. Ca sa evite vidanjarile pe sub mana, care nu se stie pe unde sunt deversate.

Cu statiile de epurare nu se mai permit drenurile. Pur si simplu. Fara sa spuna unde sa deversezi.
Din ce am inteles de la cineva de la ape ar trebui facut bazin de retentie de suprafata...
Eu am rezolvat cu racordare la canalizare.

 MirceaDWC, on 18 octombrie 2022 - 09:06, said:

Toate fosele care au dren (deci deverseaza in ape subterane) va trebui o autorizare la apele romane (care e cel putin ciudata deocamdata, pentru ca presupune, conform normelor, realizarea unor analize periodice a apelor epurate, ceea ce nu se poate face pentru ca niciuna nu e prevazuta cu posibilitatea de prelevare a probelor de apa uzata epurata).
Asta a fost pana anul asta. Si nu stiu ce sa zic, eu ce am vazut au posibilitatea de acces prin guri de vizitare ca sa poti preleva apa.
Mai misto e alta - ca acum vreo 5 ani au bagat obligativitatea unor foraje de control - in amonte si in aval din care sa se preleveze probe si sa se faca analize.

Edited by eiffel, 18 October 2022 - 10:16.


#34
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Pai trebuie sa analizezi apa epurata. Adica cea de la capatul drenului sau de sub dren, nu cea din camera de tratare...

#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Adm, on 17 octombrie 2022 - 20:12, said:

Romania trebuie sa raporteze numarul de fose septice, ca sa ceara bani de la UE pentru canalizari.
Desigur, asta e ascunsa dub considerente de mediu.

Ideea de fosa septica nu e noua, doar ca acum exista de cel putin dpoua feluri:

- vechi, cu pereti de beton si fund de pamant (apa teoretic se duce in pamant)
- noi, din plastic


Eu din experienta de viata am invatat ca atunci cand statul cere informatii sau face statistici sigur o sa bage un nou impozit, sunt curios doar cat o sa fie

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 MirceaDWC, on 18 octombrie 2022 - 10:23, said:

Pai trebuie sa analizezi apa epurata. Adica cea de la capatul drenului sau de sub dren, nu cea din camera de tratare...

Pai pe drenuri sunt capace de vizitare dac la asta te referi.

Forajele de verificare se fac in primul strat feratic ptr a verifica daca nu e afectat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate